نمایش نتایج: از شماره 1 تا 12 , از مجموع 12

موضوع: حافظ ممتازی که از 14 سالگی استاد قرآن بود/ حفظ هر جزء از قرآن در یک هفته

 1. #1
  کاربرسایت SHAHRIAR-NOVIN آواتار ها
  تاریخ عضویت
  ۸۷-۰۲-۱۲
  نوشته ها
  1,900
  سپاس ها
  0
  سپاس شده 2 در 2 پست

  حافظ ممتازی که از 14 سالگی استاد قرآن بود/ حفظ هر جزء از قرآن در یک هفته

  سعید حاجیان متولد 1361 در تهران است که در 17 سالگی موفق به حفظ کل قرآن می*شود. وی هم اکنون دانشجوی دکترا در رشته علوم و معارف قرآنی است که سال گذشته در دهمین دوره طرح ارزیابی اعطای مدرک تخصصی به حفظ قرآن شرکت می*کند و با توجه به توانمندی*ها و داشتن حداقل 10 سال تدریس قرآن کریم به چهارمین مرحله این طرح راه می*یابد.
  وی بیش از 10 سال سابقه تدریس قرآن کریم دارد و هم*اکنون در طول هفته 9 جلسه قرآن با موضوعاتی همچون حفظ، قرائت و مفاهیم در نقاط مختلف تهران دارد.  حاجیان از محضر آیت*الله مجتهدی نیز بهره گرفته و 10 سال در حوزه ایشان تحصیل کرده است و هم*اکنون نیز مدیر دارالقرآن آنجاست.  این حافظ ممتاز قرآن کریم برای پیشرفت در زمینه*های مختلف دینی با اخذ مدرک کارشناسی در رشته علوم قرآن و حدیث و قبولی در مقطع کارشناسی ارشد همین رشته فعالیت*های قرآنی خود را توسعه می*دهد. وی برای اینکه نشان دهد حفظ قرآن و فعالیت در این عرصه مانعی برای پیشرفت نیست بعد از آن نیز در مقطع دکترا شرکت کرده و پذیرفته می*شود.
  در ادامه مشروح گفت*وگوی فارس با «سعید حاجیان» حافظ راه*یافته به مرحله نهایی طرح ارزیابی و اعطای مدرک تخصصی به حافظان قرآن که خود را برای کسب مدرک استاد حفظ آماده می*کند، تقدیم می*شود.  آقای حاجیان چگونه وارد عرصه*های قرآنی شدید؟
  خانواده به فعالیت*های قرآنی توجه ویژه*ای داشتند. من هم با توجه به فضای حاکم بر خانواده از 10 سالگی به صورت جدی و با تشویق پدر و مادر به جلسات قرآن مسجد محله*مان می*رفتم و پس از آن در رشته قرائت توانمندی*هایی کسب کردم. در ادامه نیز در کنار تلاوت به حفظ قرآن هم پرداختم.
  از چه زمانی به صورت حرفه*ای وارد عرصه حفظ قرآن شدید؟
  معلم مدرسه ما استاد محمد حسین سبزعلی بود که پس از آشنایی با ایشان در جلسات قرآن شرک کردم و تلاوت سطح مقدماتی و متوسط را در خدمت ایشان بودم. پس آن در جلسات قرآن مختلفی حضور یافتم و برای شرکت در مسابقات قرآن خود را آماده کردم. همزمان با حضور در جلسات قرآن به مهد قرآن رفتم تا بتوانم حفظ قرآن را به صورت تخصصی پیش ببرم.
  در آن زمان چند ساله بودید؟
  16 سالگی به مهد قرآن رفتم و با حضور در کلاس*های آنجا موفق به حفظ کل قرآن شدم.

 2. #2
  کاربرسایت SHAHRIAR-NOVIN آواتار ها
  تاریخ عضویت
  ۸۷-۰۲-۱۲
  نوشته ها
  1,900
  سپاس ها
  0
  سپاس شده 2 در 2 پست
  در کمتر از یک سال حافظ کل قرآن شدم/ روزانه 5 صفحه قرآن حفظ می*کردم

  در چه مدتی موفق به حفظ کل قرآن شدید؟
  کمتر از یک سال توانستم قرآن را حفظ کنم. البته مشوق اصلی من در قرارگیری در این مسیر والدین بودند که از همین جا از زحمات آنها قدردانی می*کنم.  با چه شیوه*ای قرآن را حفظ کردید؟
  هفته*ای یک جز قرآن حفظ می*کردم به طوری که 5 روز در هفته به طور متوسط 4 صفحه قرآن حفظ می*کردم و پنج*شنبه و جمعه را به مرور و دوره محفوظات می*پرداختم.
  چه چیزی باعث شد که به سمت حفظ کل قرآن رفتید؟ از خانواده به عنوان یکی از اصلی*ترین مشوق*های خود نام بردید، نحوه تشویق آنها به چه صورت بود؟
  در خانواده حفظ قرآن و پرداختن به امور قرآنی بسیار مهم جلوه می*کرد و علاوه بر این پدر و مادرم برای اینکه در این مسیر قرار گیرم به ویژه در رفت و آمد به کلاس قرآن خواسته*های مرا برآورده می*کردند و همین امر موجب شد که بهتر بتوانیم قرآن را حفظ کنیم. هدایایی که برایم در نظر می*گرفتند هم مشوق*های خوبی برای ادامه مسیر حفظ بود.


 3. #3
  کاربرسایت SHAHRIAR-NOVIN آواتار ها
  تاریخ عضویت
  ۸۷-۰۲-۱۲
  نوشته ها
  1,900
  سپاس ها
  0
  سپاس شده 2 در 2 پست
  تلاش شبانه*روزی برای یادگیری قرآن/ حضور در کلاس*های حفظ و قرائت در کنار تحصیل

  شما زمانی که قرار بود حفظ قرآن را شروع کنید در برهه حساسی از نظر تحصیلی بودید، آیا برای حفظ کل درس و تحصیل را رها کردید؟
  درس را رها نکردم بلکه همزمان با تحصیل اقدام به حفظ قرآن کریم هم کردم. طوری برنامه*ریزی کردم تا بتوانم به همه کارهایم برسم صبح*ها تا ظهر مدرسه بودم و تا ساعت 6 بعدازظهر به درس*هایم می*پرداختم و عصرها ساعت 6 تا 9 نیز قرآن را حفظ می*کردم و در کلاس*ها حضور می*یافتم در پایان نیز از ساعت 9 به بعد جلسات قرائت می*رفتم.
  این روند اختلالی در تحصیل شما ایجاد نمی*کرد؟
  اگر با نظم اقدام به حفظ کنیم و به طور حتم نه تنها حفظ کردن قرآن خللی در تحصیل ایجاد نمی*کند بلکه سطح هوشیاری افراد را بالا نیز می*برد چرا که حفظ قرآن حافظه افراد را قوی*تر می*کند.
  برخلاف تصور برخی که مدعی هستند حفظ قرآن همزمان با تحصیل از یادگیری افراد می*کاهد به نظر من حفظ موجب ساماندهی آموخته*ها در ذهن و تقویت حافظه هم می*شود.

 4. #4
  کاربرسایت SHAHRIAR-NOVIN آواتار ها
  تاریخ عضویت
  ۸۷-۰۲-۱۲
  نوشته ها
  1,900
  سپاس ها
  0
  سپاس شده 2 در 2 پست
  زمانی که ترجمه قرآن برایم گویا نبود تفسیر را مرور می*کردم

  شما هم اکنون به مرحله چهارم طرح ارزیابی و اعطاء مدرک تخصصی به حافظان راه یافتید یعنی نه تنها در زمینه حسن حفظ و ترجمه بلکه به تفسیر قرآن هم تسلط دارید، از چه زمانی تفسیر قرآن را می*خواندید؟
  زمانی که اقدام به حفظ کردم از ابتدای قرآن ترتیل استاد شهریار پرهیزکار را گوش می*دادم و همزمان با حفظ ترجمه هم می*خواندم و زمانی که در حفظ به مشکل می*خوردم به تفسیر قرآن مراجعه می*کردم؛ در اصل زمانی که ترجمه قرآن برایم گویا نبود تفسیر قرآن را مرور می*کردم.

 5. #5
  کاربرسایت SHAHRIAR-NOVIN آواتار ها
  تاریخ عضویت
  ۸۷-۰۲-۱۲
  نوشته ها
  1,900
  سپاس ها
  0
  سپاس شده 2 در 2 پست
  جزء 30 را در 3 روز حفظ کردم

  آخرین آیاتی که حفظ کردید به یاد دارید؟
  همانطور که گفتم حفظ قرآن را از جزء یک شروع کردم بنابراین آخرین آیاتی که حفظ می*کردم سوره*های جزء 30 قرآن کریم بود.
  وقتی به آیات و سوره*های پایانی قرآن رسیدم تعطیلات نوروز بود. در آن ایام در تعطیلات هم به حفظ می*پرداختم. 12 فروردین بود که آخرین سوره*های جزء 30 را نیز حفظ کردم آن لحظات واقعا غیرقابل وصف است. جزء 30 را در 2 یا 3 روز بود که توانستم حفظ کنم.


 6. #6
  کاربرسایت SHAHRIAR-NOVIN آواتار ها
  تاریخ عضویت
  ۸۷-۰۲-۱۲
  نوشته ها
  1,900
  سپاس ها
  0
  سپاس شده 2 در 2 پست
  تأمل در سوره «یس» برکات زیادی دارد

  سخت*ترین سوره*ای که حفظ کردید، کدام سوره بود؟
  سوره مبارکه صافات بود. حفظ این سوره قرآن کریم به دلیل کوچک بودن آیات واقعا سخت است. حتی به یاد دارم در آن زمان این سوره را حفظ نکردم و پس از حفظ چند سوره دیگر مجدد اقدام به حفظ آن کردم.
  کدام سوره را بیشتر از سایر سوره*ها دوست دارید؟*
  تمامی آیات قرآن نور است و زیبایی؛ هر کدام انرژی خاصی به فرد می*دهد اما من به سوره مبارکه «یس» علاقه* خاصی دارم چرا که خداوند در این آیات معانی بلندی را متذکر شده که تامل در آنها می*تواند آثار و برکات خوبی در زندگی داشته باشد.  با چه هدفی اقدام به حفظ کل قرآن کردید؟
  اولین دلیل و انگیزه*ام برای حفظ عشق به قرآن بود البته شروع آن هم با تشویق خانواده همراه بود. حلاوت و شیرینی قرآن مرا به پیشرفت سوق می*داد به طوری که حتی تحصیل در مقطع دکترا هم به عشق قرآن بوده است. من دوست دارم پیشرفت کنم تا به همه ثابت کنم که انس با قرآن و حفظ مانعی برای پیشرفت اجتماعی نیست.

 7. #7
  کاربرسایت SHAHRIAR-NOVIN آواتار ها
  تاریخ عضویت
  ۸۷-۰۲-۱۲
  نوشته ها
  1,900
  سپاس ها
  0
  سپاس شده 2 در 2 پست
  تغییر دیدگاه افراد با حفظ قرآن

  پس از حفظ کل قرآن چه تغییری در زندگی خود حس کردید؟
  نخستین تغییر محسوس در زندگی این بود که تمامی لحظاتم با قرآن سپری می*شد چرا که برای تثبیت محفوظات باید آن را مرور می*کردم. علاوه بر این چون حافظ قرآن بودم حریمی برای خود قائل شدم تا کارهایی را که شایسته قرآن نیست انجام ندهم. یکی دیگر از آثار و برکات حفظ در زندگی*ام این بود که دیدگاه افراد به واسطه حفظ قرآن نسبت به من تغییر کرد. همانطور که در احادیث هم داریم هر جوان مومنی که قرآن بخواند قرآن با گوشت و خون او آمیخته می*شود.


 8. #8
  کاربرسایت SHAHRIAR-NOVIN آواتار ها
  تاریخ عضویت
  ۸۷-۰۲-۱۲
  نوشته ها
  1,900
  سپاس ها
  0
  سپاس شده 2 در 2 پست
  تلاوت قرآن در حرم امام حسین(ع) و ایجاد حسی ملکوتی

  خاطره*ای از دوران حفظ دارید؟
  بهترین خاطره*ام مربوط به 2 سال قبل است که از طرف حرم امام حسین (ع) به عراق دعوت شدم و در اماکن مقدس کشور عراق به اجرای برنامه پرداختم که شب جمعه تلاوت در حرم امام حسین (ع) حس ملکوتی در وجودم ایجاد کرد. 9. #9
  کاربرسایت SHAHRIAR-NOVIN آواتار ها
  تاریخ عضویت
  ۸۷-۰۲-۱۲
  نوشته ها
  1,900
  سپاس ها
  0
  سپاس شده 2 در 2 پست
  در محضر مقام معظم رهبری هم اجرا داشتید؟

  حدوداً 14 ساله بودم که همراه با گروه همخوانی شورای عالی قرآن به صورت خصوصی به دفتر رهبری دعوت شدیم و سوره*های مبارکه «ضحی، انشراح و تین» را به سبک استاد شعشاعی اجرا کردیم. سال بعد در همان گروه سوره مبارکه «آل عمران» را به سبک استاد مصطفی اسماعیل تلاوت کردیم.


 10. #10
  کاربرسایت SHAHRIAR-NOVIN آواتار ها
  تاریخ عضویت
  ۸۷-۰۲-۱۲
  نوشته ها
  1,900
  سپاس ها
  0
  سپاس شده 2 در 2 پست
  خاطره اولین حضور در کلاس به عنوان استاد/ جلسه*ای که به مؤسسه قرآن تبدیل شد

  شما بیش از 10 سال سابقه تدریس حفظ قرآن دارید. اولین باری که در کلاس به عنوان استاد قرآن حاضر شدید، به یاد دارید؟
  یک بار معلم مدرسه از من خواست تا در جلسه خانوادگی آنها تدریس داشته باشم در آن زمان 14 سال بیش نداشتم. وقتی وارد جلسه شدم دیدم که مکان مناسبی برای تمرین کلاس*های قرآن ندارند به همین دلیل پیشنهاد دادم به طبقه پایین خانه ما بیایند تا کلاس قرآن را آنجا برگزار کنیم. با وجود کمبود امکانات این جلسه روز به روز بیشتر مورد توجه قرار گرفت. حضور در این کلاس* برایم خاطره جالبی بود که یادآوری آن روز هم لذت*بخش است. جلسه کوچک آن زمان اکنون به موسسه قرآنی پرشور و با جمعیت مشتاق بسیار تبدیل شده است. در این جلسات فعالان قرآنی زیادی تربیت شدند که هر کدام از آنها جلسه*دار هستند.


 11. #11
  کاربرسایت SHAHRIAR-NOVIN آواتار ها
  تاریخ عضویت
  ۸۷-۰۲-۱۲
  نوشته ها
  1,900
  سپاس ها
  0
  سپاس شده 2 در 2 پست
  بین ظاهر و باطن قرآن ارتباط برقرار کنیم

  همانطور که می*دانید یکی از مطالبات مقام معظم رهبری تربیت 10 میلیون حافظ قرآن است، شما به عنوان یک حافظ قرآن چه اقداماتی برای تحقق این مطالبه معظم*له اتخاذ کردید؟
  بسیاری از فعالیت ما در زندگی به ویژه در موسسه قرآنی تحقق مطالبه رهبر معظم انقلاب اسلامی است. جلسات انس با قرآن، تلاوت قرآن همه و همه با هدف ایجاد انس با قرآن و رسیدن به جایگاه مطلوب در زمینه*های قرآنی است. به نظر من ایجاد ارتباط بین ظاهر و باطن قرآن اهمیت بسیاری دارد، اگر در قالب جلسات قرآن مردم را به امور قرآنی تشویق کنیم نه تنها در عرصه قرائت بلکه در سایر امور نیز موفق خواهیم شد.
  رهبر معظم انقلاب سال 1390 مطالبه تربیت 10 میلیون حافظ قرآن کریم کردند که ما در مؤسسه قرآنی سدید بیش از 500 قرآن*آموز داریم که تا کنون 50 حافظ کل قرآن و 200 حافظ چند جزء تربیت شده*اند.
  پس از حفظ قرآن سایر اعضای خانواده هم تشویق به حفظ کردید؟
  پس از من مادرم هم کل قرآن را حفظ کرد و خواهر کوچکترم نیز هم*اکنون حافظ 10 جزء از قرآن است.
  حفظ قرآن مانعی برای پیشرفت اجتماعی نیست/ می*خواهم ارتباط بین دانشگاه و جلسات قرآن را ارتقا دهم

  شما می*توانستید با شرکت در آزمون*های اعطای مدرک تخصصی به حافظان و کسب مدرکم درجه 1 حفظ مدرکی معادل دکترا اخذ کنید؛چرا در دانشگاه هم در مقطع دکترا شرکت کردید؟
  می*خواستم به شاگردان و اطرافیانم اثبات کنم که حفظ قرآن مانعی برای پیشرفت اجتماعی نیست. دوست دارم با اخذ مدرک دکترا عضو هیأت علمی دانشگاه شوم و ارتباط جلسات قرآن و دانشگاه را ارتقا بخشم. هم*اکنون جلسات سنتی خوبی برگزار می*شود که از علوم دانشگاهی تهی است علاوه بر این در دروس دانشگاهی نیز به امور قرآنی کم*توجهی می*شود در صورتی که جوانان ما باید هم* قرآن*دان باشند و هم* قرآن*خوان.

 12. #12
  کاربرسایت SHAHRIAR-NOVIN آواتار ها
  تاریخ عضویت
  ۸۷-۰۲-۱۲
  نوشته ها
  1,900
  سپاس ها
  0
  سپاس شده 2 در 2 پست
  انس با قرآن و عترت(ع) راهی برای رسیدن به سعادت دنیوی و اخروی

  شما به مرحله نهایی طرح ارزیابی و اعطای مدرک به حافظان راه یافتید؛ چندین بار است که در این آزمون*ها شرکت می*کنید؟
  دومین بار است که شرکت کردم. در نهمین دوره این آزمون*ها هم مدرک درجه 3 حفظ گرفتم و سال گذشته نیز در دهمین دوره این آزمون*ها شرکت کرده و موفق به راه*یابی به مرحله چهارم این آزمون*ها شدم.
  در انتها اگر صحبتی دارید، بفرمایید.
  ما وقتی چیز خوبی را امتحان کنیم آن را تبلیغ کرده و به دیگران هم توصیه می*کنم از آن استفاده کنند. من هم به همه توصیه می*کنم که به قرآن* و عترت(ع) روی بیاورند و بدانند که آرامش و سعادت دنیا و آخرت در انس با این*ها است.

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)

موضوعات مشابه

 1. پاسخ ها: 0
  آخرين نوشته: ۰۲-۱۵-۹۴, ۲۲:۴۵
 2. زنان مسلمان بریتانیا ستاد جهاد علیه خشونت راه*اندازی کردند
  توسط Vesal در انجمن خبرگزاري مذهبی گنجينه الهي
  پاسخ ها: 0
  آخرين نوشته: ۰۳-۱۸-۹۰, ۱۶:۴۴
 3. اظهارت ضداسلامي و نژادپرستانه مدیر بانک مرکزی آلمان
  توسط Vesal در انجمن بايگاني خبرگزاري مذهبي گنجينه الهي
  پاسخ ها: 0
  آخرين نوشته: ۰۶-۰۹-۸۹, ۱۴:۴۹
 4. عربستان؛ ميزبان همايش بين*المللی ميراث معماری و شهرسازی در ك
  توسط Vesal در انجمن بايگاني خبرگزاري مذهبي گنجينه الهي
  پاسخ ها: 0
  آخرين نوشته: ۰۸-۱۳-۸۸, ۱۸:۲۴
 5. خاخام یهودی خواستار پاکسازی مسلمانان قدس
  توسط Vesal در انجمن بايگاني خبرگزاري مذهبي گنجينه الهي
  پاسخ ها: 0
  آخرين نوشته: ۰۴-۲۴-۸۸, ۲۰:۲۱

مجوز های ارسال و ویرایش

 • شما نمیتوانید موضوع جدیدی ارسال کنید
 • شما امکان ارسال پاسخ را ندارید
 • شما نمیتوانید فایل پیوست کنید.
 • شما نمیتوانید پست های خود را ویرایش کنید
 •