مفتی اعظم پیشین مصر که قرار بود در مسجد «فاضل» در منطقه «غرب سومید» در شهر «شش اکتبر» در استان جیزه در غرب شهر قاهره، پایتخت این کشور خطبه نماز جمعه را بخواند، در مسیر این مسجد هدف تیراندازی دو فرد مسلح قرار گرفت که سوار بر موتورسیکلت بوده و صورت های خود را پوشانده بودند، با این حال محافظان شخصی موفق شدند وی را بدون آن که آسیبی ببیند وارد مسجد کنند.

این در حالی است که در سوء قصد نافرجام به جان جمعه، یکی از محافظان شخصی وی زخمی شده و به دنبال این حادثه نیز نیروهای امنیتی مصر در تعقیب عاملان آن هستند که پا به فرار گذاشتند.


در همین حال، مفتی اعظم پیشین مصر که از منتقدان اصلی گروه اخوان المسلمین به شمار می آید، در نخستین اظهار نظر پس از ترور نافرجام خود، در گفت و گوی تلفنی با شبکه تلویزیونی دولتی این کشور با اشاره به این که متوجه محل پنهان شدن افراد مسلح نشد، اظهار داشت: پس از شروع تیراندازی، با دیوار مسجد پناه گرفتم تا وارد آن شدم.
جمعه با بیان این که تمامی افراد مسلح موجود در محل حادثه به تیراندازی افراد مهاجم پاسخ دادند تا این که بدون دستیابی به هدف خود پا به فرار گذاشتند، تاکید کرد که در نهایت در مسجد خطبه نماز جمعه را خوانده تا با این کار پیامی به عاملان حمله داده باشد.


لازم به ذکر است که جمعه طی سال های ۲۰۰۳ تا ۲۰۱۳ میلادی به عنوان مفتی اعظم مصر فعالیت می کرد و در سال آخر فعالیت خود نیز از کودتای نظامی تحت رهبری عبدالفتاح السیسی، رئیس جمهوری کنونی این کشور علیه دولت محمد مرسی، رئیس جمهوری معزول و دربند وابسته به اخوان المسلمین پشتیبانی کرد.