گروه بین*الملل: دستور ساخت نخستین مسجد در آتن دیروز جمعه، ۱۸ تیر به تصویب دادگاه قانون اساسی یونان رسید.

به گزارش خبرگزاری بین*المللی قرآن(ایکنا) به نقل از روزنامه «دیلی صباح»، مشاجرات در مورد ساخت نخستین مسجد در آتن، دیروز جمعه، ۱۸ تیر با تصویب دادگاه قانون اساسی یونان مبنی بر ساخت آن به پایان رسید.
تأسیس این مسجد که در سال ۱۹۸۰ شروع شده بود، با ممانعت گروه*های تندروی میهن*پرستان و برخی از اعضای متعصب کلیسای ارتدوکس یونان متوقف شد.
نیکوس فیلیس، وزیر آموزش و پرورش و مسئول امور دینی یونان گفت: دولت یونان به*زودی ساخت مسجد و آرامگاه برای مسلمانان را شروع خواهد کرد.
ترکیه در سال ۲۰۱۳ پیشنهاد ساخت مسجدی در آتن و تعیین مکانی برای قبرستان مسلمانان را به آنتونیو ساماراس، نخست*وزیر یونان داد.
مقامات یونان قبلا نیز وعده افتتاح مجدد مسجد تاریخی «فتیه» را داده بودند که بنای آن به زمان عثمانی برمی*گردد، اما این مسجد از سال ۲۰۱۵ به*عنوان موزه مورد استفاده قرار گرفته است. مقامات ترکیه قول داده بودند در صورت افتتاح این مسجد، مدرسه مذهبی «هالکی سمیناری» مسیحیان در ترکیه را که در سال ۱۹۷۱ بسته شد، مجددا بازگشایی کنند.
آینده این مدرسه مسیحی در ترکیه هنوز نامعلوم است اما سیاست*های اخیر دولت یونان در روابط خود با ترکیه پیشرفت مثبتی داشته است.
یونان یکی از کشورهای اروپایی است که حدود ۳۰۰ هزار مسلمان در آن زندگی می*کنند.
آتن، تنها پایتخت اروپایی است که ساختمان و یا مؤسسات ویژه*ای برای مسلمانان ندارد و مسلمانان به دلیل نبود مسجد، نماز خود را در داخل پارکینگ یا حیاط ساختمان*ها اقامه می*کنند.