رئیس ستاد بازسازی عتبات عالیات استان اردبیل گفت: فاز اول بخش زیارتی صحن و شبستان حضرت زهرا (س) در نجف اشرف همزمان با ایام میلاد دخت نبی مکرم اسلام(ص) افتتاح می*شود.
به گزارش ستاد عتبات عالیات استان اردبیل، اسفندیار هوشیار در جلسه ستاد بازسازی عتبات عالیات استان اردبیل اظهار کرد: این پروژه را به عنوان عیدی خادمان اهل بیت به هموطنانمان در سال جدید تقدیم می*کند تا بهره*برداری از فاز اول طرح توسعه حرم مطهر علوی به نام صحن و شبستان حضرت زهرا در نجف اشرف زمینه برای بهره*برداری زائران از این فضای مناسب فراهم آید.
وی ادامه داد: با توجه به برنامه*ریزی*های انجام شده برای افتتاح بخشی از فضای زیارتی صحن حضرت زهرا (س) همزمان با سالروز میلاد پربرکت حضرت زهرا (س) و روز مادر در فروردین امسال مهندسان و استادکاران ایرانی با دقت و سرعت در حال اجرای کاربندی، مقرنس و آیینه*کاری شبستان صحن در جوار حرم مطهر علوی هستند.
رئیس ستاد بازسازی عتبات عالیات استان اردبیل خاطرنشان کرد: صحن و شبستان حضرت زهرا (س) با حدود ۲۲۰ هزار متر مربع زیربنا ، فضای زیارت حرم مطهر علوی را بیش از ۲۰ برابر توسعه خواهد داد.
هوشیار بیان کرد: حرم کنونی حضرت علی (ع) در ابعاد ۱۱۰ متر است که با بهره*برداری از صحن و شبستان حضرت زهرا (س) این حرم مطهر گنجایش پذیرش انبوه زائران و نمازگزاران را خواهد داشت.
وی افزود: این صحن شامل بخش*های زیارتی، فرهنگی، موزه، کتابخانه، رستوران و مضیف بخش اداری و اقامتی و بیش از ۹۰۰ چشمه سرویس بهداشتی برای زائران است.
رئیس ستاد بازسازی عتبات عالیات استان اردبیل تصریح کرد: بهره*گیری از فنون مهندسی روز و استفاده از هنر معماری ایرانی اسلامی از ویژگی*های پروژه صحن حضرت زهرا (س) است.
هوشیار یادآور شد: فاز اول این طرح که بزرگترین پروژه عمرانی و مذهبی جهان اسلام است اکنون در مرحله نازک*کاری است که پس از آغاز بهره*برداری از این فاز در روزهای آینده عملیات تکمیلی در سایر فازها ادامه پیدا می*کند.