اميدوار آقايي، جانشين ستاد بازسازي عتبات عاليات خوزستان در گفت​وگو با ایکنا از خوزستان، با اعلام خبر آغاز نصب خشت​هاي گنبد حرم حضرت علي(ع) در نجف، گفت: بازسازي گنبد طلاي حرم علوي اواخر مهرماه سال 94 به استان خوزستان محول و مقرر شد اين پروژه به مدت 18 ماه به همت و مشاركت مردم استان انجام شود.
وي اظهار كرد: از زمان آغاز پروژه مراحل صاف​كاري و بازسازي خشت​هاي حرم آغاز شد و مقاوم سازي گنبد به پايان رسيد.


آقايي ادامه داد: مساحت گنبد حرم حضرت اميرالمؤمنين(ع) 650 متر مربع است و 10 هزار خشت طلا روي گنبد نصب شده است. از اين ميان، صاف كاري 7 هزار خشت به پايان رسيد و طلاكاري 300 خشت نيز انجام شد.
جانشين ستاد بازسازي عتبات عاليات خوزستان گفت: بدليل فرسايش رويه طلايي خشت*ها، پس از پاك​سازي و اكسيداسيون 17 ميكرون به طلاي خشت​ها اضاف شد.

وي با بيان اينكه اولين خشت گنبد حرم حضرت اميرالمؤمنين(ع) با حضور شیخ سید نزار هاشم حبل المتین توليت حرم مزهر علوي 28 اسفندماه سال 94 نصب شد، افزود: اين پروژه تا عيد غدير امسال به پايان مي*رسد.


آقايي خاطرنشان كرد: بخشي از طلاي موردنياز بازسازي گنبد توسط توليت حرم و وقف شيعي عراق و بخشي ديگر توسط مردم استان خوزستان تأمين مي​شود.
جانشين ستاد بازسازي عتبات عاليات خوزستان از مردم استان براي مشاركت در اين پروژه دعوت كرد و گفت: افراد خيّر مي​توانند كمك​هاي نقدي خود را به ستادهاي بازسازي عتبات عاليات در سراسر استان تحويل دهند.
گفتني است، گنبد مطلای امام علی(ع) با گذشت بیش از سه قرن از ساخت آن به دست ایرانیان، به*عنوان یکی از آثار تاریخی و فرهنگی اعتاب مقدسه، بر اثر عوامل مختلف، دچار فرسایش شده و نیازمند ترمیم و مرمت بود که پیرو توافق به عمل آمده با دیوان وقف شیعی عراق و تولیت حرم مطهر علوی، مقرر شد، گنبد مطلای حرم آن امام همام توسط ستاد بازسازی عتبات عالیات مجدداً طلاکاری و نوسازی شود.
به همین منظور با مدیریت واحد صنعتی و هنری ستاد بازسازی عتبات عالیات، کارگاه*های مرمت و بازسازی خشت*های قدیمی و آبکاری جهت اضافه کردن طلا روی خشت*ها و نصب مجدد آنها بر روی گنبد دی*ماه سال 94 با حضور مقامات عراقی راه اندازی و تجهیز شد.
با توجه به ارزش تاریخی خشت*های گنبد، مقرر شد خشت*های قدیمی پس از ترمیم و صافکاری مجددا آبکاری شده و به پوشش طلای آنها، ۱۷ میکرون افزوده شود. زمان اجرای این قرارداد به مدت ۱۸ ماه پیش بینی شده و ستاد بازسازی عتبات عالیات استان خوزستان مسئولیت اجرای آن را به عهده گرفته است.