گروه جامعه: در حالی که متقاضیان حج 95 منتظر اعلام رسمی آغاز ثبت*نام حج بودند، از سوی مسئولان عربستانی، کشور سوئیس عهده*دار تسهیل ورود حجاج ایرانی به عربستان اعلام شد.
به گزارش خبرگزاری بین*المللی قرآن(ایکنا) طبق اعلام رسمی سازمان حج و زیارت قرار بود از 22 بهمن ماه ثبت نام حج تمتع 95 آغاز شود. اما این اتفاق نیفتاد و هیچ اطلاعیه*ای از سوی این سازمان مبنی بر آغاز ثبت*نام حج تمتع 95 منتشر نشد.
البته در خصوص دلایل عدم آغاز ثبت نام اولویت*های اعلام شده نیز توضیحی از سوی مسئولان امر ارائه نشد. نکته جالب توجه اینکه تقریباً همزمان با روزهایی که قرار بود ثبت*نام حج تمتع 95 آغاز شود، الجبیر وزیر امور خارجه عربستان در دیدار با وزیر خارجه سوئیس در ریاض اعلام کرد: از این پس سوئیس مسئول اداره سفارت عربستان در ایران و حافظ منافع ما خواهد بود و تسهیل ورود حجاج ایرانی به عربستان را عهده دار خواهدشد.

البته باید گفت هنوز برای انجام ثبت نام*های حج تمتع بسیار زود است و آغاز ثبت نام*های حج از 23 بهمن ماه صرفاً برای مشخص شدن افراد متقاضی و برنامه ریزی دقیق*تر برای کاروان*بندی و انجام امور مربوط به معاینه حجاج صورت می*گرفت و عملاً با آغاز نشدن ثبت نام و یا تأخیر حتی بیش از یک ماهه ثبت*نام*ها هیچ مشکلی برای حضور زائران ایرانی در حج تمتع رخ نخواهد داد.
بر همین اساس به نظر می*رسد بهترین گزینه، تعلل در ثبت*نام متقاضیان حج تمتع تا زمان بسته شدن قطعی قراردادهای حج تمتع باشد؛ بر اساس تقویمی سالانه قبل از برگزاری مناسک حج، مسئولان کشورهای اسلامی به دعوت وزارت حج عربستان عازم این کشور شده و قراردادهای رسمی حج بین دو کشور بسته می*شود. (قراردادهایی شامل مسکن، تعداد حجاج، هواپیماهای انتقال دهنده حجاج، حمل و نقل و ...).
بر همین اساس و علی*رغم سکوت مسئولان حج ایران باید گفت ثبت*نام متقاضیان حج تمتع تا پایان اسفند ماه، به تعویق افتاده است. چرا که اسفند ماه سال جاری سعید اوحدی، رئیس سازمان حج و زیارت (طبق اعلام قبلی) برای بستن قراردادهای حج تمتع و دیدار با مسئولان وزارت حج عربستان عازم این کشور می*شود و در صورتی که این سفر انجام و قراردادهای حج منعقد شود، در آن زمان است که مسئولان با خیالی آسوده*تر می*توانند نسبت به ثبت*نام حج اقدام کنند.
لازم به ذکر است: جابری انصاری سخنگوی وزارت امور خارجه روز گذشته اعلام کرد: جمهوری اسلامی ایران در رایزنی*های دیپلماتیک خود با دولت سوئیس از این کشور خواسته بود حفاظت از منافع ایران در عربستان را برعهده گیرد. دولت سوئیس نیز ضمن اعلام آمادگی برای ایفای این نقش، نهائی شدن آن را منوط به رایزنی با عربستان کرده بود. اینک با درخواست مشابه عربستان از سوئیس جهت ایفای این نقش، سوئیس پس از انجام ترتیبات دیپلماتیک لازم؛ رسما حفاظت از منافع ایران در ریاض و حفاظت از منافع عربستان در تهران را بر عهده خواهد گرفت.
بر همین اساس سوئیس وظیفه تسهیل حضور 64 هزار ایرانی حاضر در حج تمتع 95 را بر عهده خواهدداشت.