گروه*های وابسته به جنبش پگیدا که مقر اصلی آن در کشور آلمان است در کشورهای مختلف اروپایی در اعتراض به ورود پناهجویان مسلمان به اروپا تظاهرات اعتراضی برپا کردند.

به گزارش خبرگزاری اهل*بیت(ع) ـ ابنا ـ جنبش ضد اسلامی پگیدا یک تظاهرات سراسری در اروپا با مرکزیت شهر درسدن در ایالت زاکسنِ آلمان به راه انداخته است.
روز شنبه (۱۷ بهمن) گروه*های وابسته به جنبش پگیدا که مقر اصلی آن در کشور آلمان است در کشورهای مختلف اروپایی در اعتراض به ورود پناهجویان مسلمان به اروپا تظاهرات اعتراضی برپا کردند.
جنبش نئونازی پگیدا، ۶ فوریه (۱۷ بهمن) را روز «سنگر اروپا» نامید و از تمامی طرفدارانش در سراسر این قاره خواست به خیابان*ها بروند.
در همین راستا حدود پانزده هزار تن در شهر درسدنِ آلمان که محل تولد جنبش پگیدا در سال ۲۰۱۴ بود، تجمع کردند.
معترضان یکصدا فریاد «(آنگلا) مرکل (صدراعظم آلمان) باید برود!» سردادند. آن*ها مخالف سیاست «درهای باز» مرکل در مواجهه با پناهجویان هستند.
در مقابل تجمع طرفداران پگیدا، حدود ده هزار فعال چپ و ضدفاشیسم نیز در آن سوی رودخانۀ البا که شهر درسدن را به دو بخش تقسیم می*کند، تظاهراتی علیه این جنبش ضد اسلامی به راه انداختند.
براساس تازه*ترین گزارش*ها روز شنبه ده*ها هزار فرد دست*کم در ۱۴ کشور اروپایی تظاهرات کردند و در شش نقطه از این اعتراضات، پلیس با طرفداران پگیدا درگیر شد.
در آمستردام، پایتخت هلند پلیس ضد شورش با تظاهرات*کنندگانی که اولین تجمع اعتراضی پگیدا را در این کشور برگزار می*کردند، درگیر شد.
در این کشور تنها حدود ۲۰۰ حامی پگیدا در تجمع حاضر شدند و در نهایت پلیس و تظاهرات*کنندگان جناح چپ که فریاد «پناهجویان خوش آمدند، فاشیست*ها نه!» سر می*دادند، آن*ها را متفرق کردند.
پلیس هلند همچنین چندین عضو جنبش پگیدا را نیز دستگیر کرد.
در پراگ، پایتخت جمهوری چک نیز تظاهراتِ هم*زمان طرفداران و مخالفان جنبش ضداسلامی پگیدا به خشونت کشیده شد.
حدود یکهزار و ۵۰۰ نفر از طرفداران پگیدا در پراگ تظاهرات کردند و پلاکارهایی با مضمون «نه به مهاجرت» و «مرکلاسیون را متوقف کنید» در دست داشتند.
در دوبلین، پایتخت کشور ایرلند نیز تظاهرات پگیدا با مقاومت گروه*های مخالف روبرو شد و در نهایت معترضان ضد اسلامی مجبور به فرار شدند.
تظاهرات پگیدا در انگلیس نیز تنها با حضور حدود ۱۰۰ نفر در شهر بیرمنگام برگزار شد.
در شهر کاله در شمال فرانسه نیز حدود ۱۵۰ معترض به حضور پناهجویان تظاهرات کردند که به دلیل ممنوعیت تجمع اعتراضی پگیدا، با پلیس ضد شورش درگیر شدند.