رئیس ستاد بازسازی عتبات عالیات، از اجرای طرح ترمیم خشت*های طلای گنبد حرم مطهر امیرالمومنین علی(ع) که حدود ۳۰۰ سال قدمت دارد، خبر داد. «حسن پلارک» افزود: گنبد مطلای امام علی(ع) با گذشت بیش از سه قرن از ساخت آن، بر اثر عوامل مختلف، دچار فرسایش و خوردگی شده و نیازمند ترمیم و مرمت است.
وی ادامه داد: پیرو توافق به عمل آمده با وقف شیعی عراق و تولیت حرم مطهر علوی، مقرر شد، گنبد مطلای حرم آن امام همام توسط ستاد بازسازی مجدداً طلاکاری و نوسازی شود.
رئیس ستاد بازسازی عتبات عالیات خاطرنشان کرد: به همین منظور با مدیریت واحد صنعتی و هنری ستاد بازسازی عتبات عالیات، کارگاه*های مرمت و بازسازی خشت*های قدیمی و آبکاری جهت اضافه کردن طلا روی خشت*ها و نصب مجدد آن*ها بر روی گنبد راه اندازی و تجهیز شد.
پلارک گفت: با توجه به ارزش تاریخی خشت*های گنبد، مقرر شد تا خشت*های قدیمی پس از ترمیم و صافکاری مجددا آبکاری شده و به پوشش طلای آن*ها، ۱۷ میکرون افزوده شود. زمان اجرای این قرارداد به مدت ۱۸ ماه پیش بینی شده و ستاد بازسازی عتبات عالیات استان خوزستان مسئولیت اجرای آن را به عهده گرفته است.
وی ادامه داد: مساحت گنبد حرم امام علی (ع)، ۶۵۰ متر مربع است که ۱۰ هزار خشت طلا دارد و طلای مورد نیاز برای تعمیر گنبد از محل وقف تامین می*شود.
به گفته رئیس ستاد بازسازی عتبات عالیات، کار مهندسی، تعمیر و نیروی کار، توسط استان خوزستان تامین می*شود و متولی اصلی این کار بزرگ مردم هستند.
شایان ذکر است، حرم مطهر امام اول شیعیان حضرت علی(ع) در شهر نجف در ۱۶۰ کیلومتری جنوب بغداد قرار دارد.