صفحه 2 از 2 نخستنخست 12
نمایش نتایج: از شماره 17 تا 29 , از مجموع 29

موضوع: ۞۩*۩۞ويژه نامه شهادت رئيس مكتب شيعه امام جعفر صادق (ع)۞۩*۩۞

 1. #17
  مدیر ارشد انجمن طهورا آواتار ها
  تاریخ عضویت
  ۸۸-۰۵-۱۳
  نوشته ها
  2,406
  سپاس ها
  0
  سپاس شده 1 در 1 پست

  Re: ۞۩*۩۞ويژه نامه شهادت رئيس مكتب شيعه امام جعفر صادق (ع)۞۩*۩۞

  [JUSTIFY]


  [/JUSTIFY]
  [JUSTIFY]«شبلنجى مؤمن مصرى» متولد 1250 ق. در «نورالابصار»، ص 131:
  «فضائل و صفات پسنديده امام صادق (علیه السلام) آن اندازه فراوان است كه تحت هيچ محاسبه عادى در نمى‏آيد و نويسنده هر قدر هوشيار و چيره دست باشد از عهده بررسى و قلمفرسائى درباره آنها بر نمى‏آيد.»
  «دميرى محمد بن موسى» 742 - 808 ق. در كتاب «حيوة الحيوان»، ج 1، ص 279:
  «ابن قتيبه در ادب الكاتب مى‏نويسد: كتاب جفر كه جعفر بن محمد آن را نوشته، تمام مايحتاج انسانها و همه دانشهاى بشرى را تا روز قيامت در بر دارد، «ابوالعلاء» در اشاره به همين كتاب سروده است:
  لقد عجبوا لآل البيت لما
  اتاهم علمهم فى جلد جفر
  فمرآة المنجم و هى صغرى‏
  تريه كل عامرة وقفر
  مردم در شگفتند كه چگونه دانشهاى اهل بيت
  در جلد جفر گردآمده است !
  آئينه منجم و ستاره‏شناس با آن حجم كوچكش‏
  هر جاى خراب و آباد را به او نشان مى‏دهد.»
  «محمد بن على صبان شافعى» در كتاب» «اسعاف الراغبين» چاپ شده در حاشيه «نورالابصار»، ص 208:
  «امام جعفر بن محمد (علیه السلام) پيشوائى بوده بزرگوار و مستجاب الدعوه. هرگاه از خداوند چيزى درخواست مى‏كرد، تا سخنش پايان نيافته حاجتش را برآورده مى‏ديد.»
  «ابوالمواهب عبدالوهاب شافعى مصرى» معروف به شعرانى در «لواقح الانوار»:
  «امام صادق (علیه السلام) هر موقع به درگاه الهى دست بلند مى‏كرد و عرض حاجت مى‏نمود و مى‏گفت: خدايا! من نيازى چنين و چنان دارم، هنوز دعايش به پايان نرسيده، خداوند حاجت او را بر مى‏آورد.»
  «سبط ابن جوزى ابومظفر شمس الدين »واعظ مشهور حنفى 582 - 654 ق. در كتاب «تذكرة خواص الامة»:
  «علماى تاريخ و اهل سيره نوشته‏اند: امام صادق (علیه السلام) هميشه به عبادت و بندگى خدا و نيايش به درگاه الهى روزگار مى‏گذرانيد و از جاه‏طلبى و دنيادارى رويگردان بود و از جمله مكارم اخلاق او چيزى است كه «زمخشرى» در كتاب «ربيع الابرار» از «شقراوى» نقل كرده است. وى مى‏گويد: به روزگار منصور عباسى به همه مردم از بيت المال سهم و عطائى مى‏دادند و من به علت نداشتن واسطه و معرف در كنار خانه امام صادق (علیه السلام) نوميدانه ايستاده بودم. وقتى امام از خانه بيرون آمد حاجت خويش به او باز گفتم. امام به خانه برگشت و براى من هديه و عطائى آورد و فرمود: اى شقراوى! كار نيك و عمل نيكو از هر كس سر زند خوب و پسنديده است، ولى از توبهتر؛ چون با ما نسبت و خويشى دارى. و كار قبيح و عمل زشت از همه كس زشت و ناپسند است ؛ليكن از تو زشت‏تر و ناپسندتر، زيرا به ما منسوبى.
  شقراوى از بستگان امام بوده و متأسفانه اعتياد به مى‏خوارگى و بدمستى داشته است و ازنشانه‏هاى بزرگوارى امام آنكه او را از صله و احسان خويش محروم نساخت و با كنايه به پند و اندرزش پرداخت و راستى كه اين از اخلاق انبيا است.»
  «محمد بن طلحه شافعى كمال الدين» متوفى به سال 654 ق. در كتاب «مطالب السؤل»، ص 81:
  «امام صادق (علیه السلام) از بزرگان و سروران اهل بيت و داراى دانشهاى بسيار بوده است. هميشه با عبادت ونيايش روزگار مى‏گذارند و براى اوقات فراغتش اوراد و اذكارى ويژه داشت. او مردى زاهد بود و قرآن بسيار تلاوت مى‏كرد و به هنگام خواندن قرآن در آيه‏هاى آن دقت و تفكر مى‏نمود و از اقيانوس بيكران دانشهاى آن، گوهرهاى گرانبها و ارزنده بيرون مى‏كشيد و رازهاى نهان كشف مى‏نمود. امام اوقات خود را تقسيم مى‏كرد و نفس خود را به محاسبه مى‏كشيد. رؤيت او انسان را به ياد آخرت مى‏انداخت و سخنان دلنوازش شنونده را نسبت به دنيا بى رغبت مى‏كرد. پيروى از راه و روش او آدمى را به بهشت رهنمون مى‏شد و سيماى نورانى‏اش نشانگر آن بود كه او از ذريه رسول خدا است. كردار و رفتارش با صراحت تمام، دليل بر آن بود كه او از خاندان رسالت است. فضائل و مناقبش فوق العاده و بيش از حد و حصر بوده است و نويسندگان تيزهوش و زبردست هم ازشمارش همه آنها عاجز و ناتوان هستند.»  [/JUSTIFY]

  پر از عطشم، مرا تو دريايي کن
  سرشار از احساس و تماشايي کن
  هر چند که ما بديم و پيمان شکنيم
  اي خوب بيا دوباره آقايي کن

 2. #18
  مدیر ارشد انجمن طهورا آواتار ها
  تاریخ عضویت
  ۸۸-۰۵-۱۳
  نوشته ها
  2,406
  سپاس ها
  0
  سپاس شده 1 در 1 پست

  Re: ۞۩*۩۞ويژه نامه شهادت رئيس مكتب شيعه امام جعفر صادق (ع)۞۩*۩۞

  [JUSTIFY]
  «شهاب الدين احمد هيثمى مكى» معروف به «ابن حجر» در «الصواعق المحرقه»:

  «مردم آن اندازه از جعفر بن محمد (علیه السلام) علم و دانش اندوخته و نقل كرده‏اند كه آوازه آنها شهرها را پر كرده و محموله كاروانهارا تشكيل مى‏داده است و محدثان همچون بازرگانان، آن علوم و دانشها را به اينجا و آنجا به ارمغان مى‏برده‏اند.»

  «سليمان قندوزى» در كتاب «ينابيع الموده»، ص 380:
  «ابو عبدالله جعفر بن محمد صادق (علیه السلام) از ائمه اهل بيت و از سادات و بزرگان ايشان بوده و در «طبقات صوفيه» آمده است: جعفر صادق (علیه السلام) در عصر خود بر همه سادات اهل بيت تقدم و پيشى داشته و داراى علم و دانش بيكران بوده است. او نسبت به دنيا بى رغبت و از شهوات و هوى‏ها به طور جدى به دور و مردى حكيم و انسانى كامل بوده است.»

  «حافظ ابونعيم احمد بن عبدالله اصفهانى» متوفى به سال 430 ق. در كتاب «حلية الاولياء»:

  «... و از آن جمله است امام بحق، ناطق و پيشواى برجسته ولايق ابوعبدالله جعفر بن محمد صادق (علیه السلام) كه همواره به عبادت و بندگى خدا روزگار مى‏گذرانيده و داراى مقام خشيت از پروردگار خويش بوده است. او بر كنار از هرگونه قيل و قال بى ثمر و رويگردان از رياست‏طلبى وجاه پرستى، زندگى مى‏كرده است...»
  «نورالدين على بن محمد» معروف به «ابن صباغ مالكى» 786 - 855 ق. در كتاب «الفصول المهمه»:

  «امام در ميان برادرانش تنها وصى و جانشين پدر گرديد و به امامت و پيشوائى شيعه رسيد و بر تمام سادات اهل بيت تقدم و پيشى جست. او شرافت نسب و جلالت حسب را يكجا داشت و دانشهاى گوناگوى از وى منقول است و حتى سالهاى سال كالاى (برخى) قافله‏ها را علوم جعفرى تشكيل مى‏داده و آوازه شهرتش همه نقاط جهان آن روز را فرا گرفته بود و به طور خلاصه فضائل و مناقب ابى عبدالله (علیه السلام) فراوان و شكوه و جلالش در حد كمال بوده است و سيل منقبتهايش به هر سو روان و مجالس بزرگان وسرشناسان با ذكر نام و بزرگى وبزرگواريهاى او عطرآگين بوده است».

  «محمد امين بغدادى سويدى» در «سبائك الذهب»، ص 72:
  «از امام صادق (علیه السلام) وصى و جانشين پدرش امام محمد باقر (علیه السلام) علوم و دانشهائى منقول است كه نظير آنها از ديگران نقل نشده است. او در دانش حديث از پيشوايان و امامان مى‏باشد.»

  «نسابه» مشهور به «جمال الدين احمد بن على داودى حسنى» متوفى به سال 828 ق. در كتاب «عمدة الطالب»، ص 184:
  «... او را كانون شرف و منبع فضيلت دانسته‏اند. مناقب او زبانزد همگان بوده و عوام و خواص به جلالت شأن و ارجمندى مقام او معترف بوده‏اند منصور دوانيقى چندين بار قصد ريختن خون او كرد، ليكن خداوند امام را از گزند و آسيب آن شخص پست و سفاك نگه داشت.»

  «ابو الفتح محمد بن ابى القاسم شهرستانى» متوفى به سال 548 ق. در «ملل و نحل»، ج 1، ص 166:

  «او در حكمت و علوم ادبى و دينى تبحر داشته و فوق‏العاده زاهد و پرهيزگار بوده است.در مدينه سكونت داشت وشيعيان و هوا دارانش و ديگران از وجود پر فيض او بهره مى‏بردند و توشه علمى بر مى‏ گرفتند. امام صادق (علیه السلام) شاگردان ممتاز و برجسته‏اى تربيت كرده و علوم و اسرارى به آنها تعليم داده است.

  او بعداً به عراق آمد و مدتها در آنجا بسر برد و هرگز به فكر رياست و حكومت از آنگونه كه طالبان دنيا و شيفتگان مظاهر فريباى جهان گذرا براى رسيدن به آن دست و پا مى‏شكنند، نيفتاد و در موضوع خلافت و براى به دست آوردن آن (كه به صورت سلطنت و حكومت طاغوتى درآمده بود) با احدى به نبرد برنخاست؛ زيرا آن كس كه در اقيانوس زلال معرفت شناور است كى به جويبارى كثيف و گنديده رغبت و علاقه نشان مى‏دهد؟!

  و آنكه بر بلنداى قله حقيقت دست يافته چگونه ممكن است به پستى تن در دهد، و كسى كه با پروردگار خويش مأنوس گردد، بى شك از اهل دنيا مى‏گريزد؛اما آن كس كه با غير خدا انس گيرد و به جز او دل بيندد، نگرانيهاى خاطر، او را از پاى درآورد.»

  «يافعى ابو محمد عبدالله بن سعد يمانى» متوفى به سال 767 ق. در «مرآة الجنان»، ج 1، ص 304:

  «در اين سال (سنه 148 ق.) مولى و سرور جليل القدر، ذريه پيامبر اطهر، چكيده جوانمردى و خلاصه انسانيت، ابوعبدالله جعفر صادق (علیه السلام) رخت از اين جهان بر بست و در آرامگاه بقيع كنار مراقد پدرش، باقرالعلوم و نيايش امام سجاد و عموى جدش حسن مجتبى عليهم السلام به خاك سپرده شد؛ چه آرامگاه مقدس و چه مزار و بارگاه شكوهمندى! او لقب صادق يافت چون هرگز لب به دروغ و خلاف حقيقت نگشود و در دانشهاى توحيدى و غير آن سخنانى بس والا و گرانقدر فرمود و از شاگردان بزرگ و معروف او جابربن حيان است. او كتابى هزار برگى نوشته كه محتوى پانصد رساله از رساله‏هاى علمى امام مى‏باشد.»

  «محمد بن على بن بابويه قمى» مشهور به «شيخ صدوق» متوفى به سال 381 ق. در كتاب «امالى»:

  «محمد بن زياد گويد: شنيدم كه مالك بن انس مى‏گفت: من، جعفر بن محمد (علیه السلام) را هميشه روزه‏دار و در حال ذكر خدا مى‏ديدم. براستى كه او از عابدان بزرگ و از زاهدان با حقيقت و با عظمت بود. مدام در خشيت الهى بسر مى‏برد و حديث فراوان مى‏دانست و مردى بود خوش مجلس و جلساتش، پر فايده و سودمند.

  هرگاه از رسول خدا مطلبى نقل مى‏كرد، رنگ رخسارش گاهى سبز و گاهى زرد مى‏شد، طوريكه آن كس كه او را نمى‏شناخت از اين وضع وحشتزده مى‏شد. من يك سال در خدمت او حج گزاردم؛ هنگامى كه پس از پوشيدن لباس احرام مى‏خواست تلبيه (لبيك) گويد صدا در گلويش قطع مى‏شد و حالى پيدا مى‏كرد كه نزديك مى‏شد از مركبش پائين افتد.

  مالك بن انس 2: اى فرزند رسول خدا! چرا لبيك نمى‏فرمائيد؟
  امام صادق (علیه السلام): اى ابن عامر (مالك)! چگونه جسارت كنم و بگويم «لبيك اللهم لبيك» و بيم آن دارم كه در پاسخ بشنوم كه نه لبيك و نه سعديك.»

  باز شيخ صدوق 3 از سليمان بن داود معروف به «ابن شاذكونى»، و او از «حفص بن غياث» نقل كرده كه به هنگام روايت مى‏گفته است: حديث كرد مرا بهترين جعفرها و على بن غراب نيز مى‏گفته است: حديث كرد مرا جعفر بن محمد صادق (علیه السلام) كه از سوى خدا سخن مى‏گويد و جز راست و صدق بر زبان نمى‏آورد.

  «رشيدالدين محمد بن على مازندرانى» معروف به «ابن شهر آشوب»، شيخ الشيعه و فقيه برجسته طايفه جعفريه، شاعر و سخنور و نويسنده در كتاب«مناقب»:

  «از انس نقل شده كه وى مى‏گفته است: شخصيتى با فضيلت‏تر از جعفربن محمد (علیه السلام) را هيچ چشمى نديده و هيچ گوشى نشنيده و از خاطره احدى نگذشته است. او دانش بسيار داشت و فوق العاده عابد و پرستشگر و پرهيزگار و خداترس بود.»

  شيخ صدوق در مجلس هشتاد و يك از «امالى» چنين اضافه مى‏كند:
  «... به خدا سوگند، او هر موقع لب به سخن مى‏گشود جز راست نمى‏گفت و ابوحنيفه 4 در پاسخ اينكه فقيه‏ترين مردم كيست؟، پاسخ داد: جعفر بن محمد (علیه السلام). و مى‏گفت: هنگامى كه منصور عباسى او را به عراق احضار كرد كسى را نزد من فرستاد و پيغام داد كه ما گرفتار جعفر بن محمد (علیه السلام) شده‏ايم؛ چندين مسئله مشكل از مسائل فقهى آماده كن تا او را بيازمائى. و من چهل مسئله از سخت‏ترين مسائل را فراهم كردم و در حيره نزد منصور رفتم. سپس جعفر صادق (علیه السلام) را به مجلس آوردند، منصور مرا به او معرفى كرد.

  امام: او را مى‏شناسم.
  منصور خطاب به ابوحنيفه: مسائل خود را مطرح كن و هر چه مى‏خواهى از ابى عبدالله سؤال كن.

  ابو حنيفه گويد: من مسئله‏ها را يكى يكى عنوان مى‏كردم و امام پاسخ هر يك را بيدرنگ مى‏فرمود و شرح مى‏داد كه نظر شما چنين است، نظر فقهاى مدينه چنان است و نظر ما هم اين است؛ گاهى با شما موافقيم و گاهى با فقهاى مدينه و گاهى هم نظر ما مخالف نظر هر دو است .

  آيا آن كس كه به همه آراء و نظرات فقهى مسلط و از موارد اختلاف كاملاً آگاه است، فقيه‏ترين و دانشمندترين نيست؟!» منصور عباسى اين دشمن سرسخت امام صادق (علیه السلام) كه از تمايل و علاقه مردم نسبت به اهل بيت رنج مى‏برده و از توجه و گرايش مسلمين به خاندان عصمت و به شخص امام به سبب علم و تقوايش، ناراحت بوده و اين علاقه و توجه را آشوب نام مى‏گذاشته است، گاهى با اينهمه بغض و كين، حق را به زبان مى‏آورده و مى‏گفته است: اين شخصيت بزرگ كه همچون استخوانى در گلوى من گير كرده داناترين مردم زمان خويش است .[/JUSTIFY]
  پر از عطشم، مرا تو دريايي کن
  سرشار از احساس و تماشايي کن
  هر چند که ما بديم و پيمان شکنيم
  اي خوب بيا دوباره آقايي کن

 3. #19
  مدیر ارشد انجمن طهورا آواتار ها
  تاریخ عضویت
  ۸۸-۰۵-۱۳
  نوشته ها
  2,406
  سپاس ها
  0
  سپاس شده 1 در 1 پست

  Re: ۞۩*۩۞ويژه نامه شهادت رئيس مكتب شيعه امام جعفر صادق (ع)۞۩*۩۞

  [JUSTIFY]
  آثارامام صادق(ع) :

  غالب آثار امام (ع) به عادت معهود عصر،كتابت مستقيم خود ايشان نيست و غالبا املاي امام (ع) يا بازنوشت بعدي مجالس ايشاناست. بعضي از آثار نيز منصوب است و قطعي الصدور نيست.

  1- از آثار مكتوب امام صادق (ع) رساله به عبدالله نجاشي (غير از نجاشي رجالي) است. نجاشي صاحب رجال معتقد است كهتنها تصنيفي كه امام به دست خود نوشته اند همين اثر است.

  2- رساله اي كه شيخ صدوق در خصال و به واسطه اعمش از حضرت روايت كرده است شامل مباحث فقه و كلام.

  3- كتاب معروف به توحيد مفضل، درمباحث خداشناسي و رد دهريه كه املاء امام (ع) و كتاب مفضل بن عمر جعفي است.

  4- كتاب الاهل يلجه كه آن نيز روايت مفضل بن عمر است و همانند توحيد مفضل در خداشناسي و اثبات صانع است و تماما دربحارالانوار مندرج است.

  5- مصباح الشريعه و مفتاح الحقيقه كه منسوب به امام صادق (ع) و بعضي از محققان شيعه از جمله مجلسي،* صاحب وسايل (حرعاملي) و صاحب رياض العلما، صدور آن را از ناحيه حضرت رد كرده اند.

  6- رساله اي از امام (ع) خطاب به اصحاب كه كليني در اول روضه كافي به سندش از اسماعيل بن جابر ابي عبدالله نقل كرده است.

  7- رساله اي در باب غنائم و وجوب خمس كه در تحف العقول مندرج است.

  8- ببعضي رسائل كه جابربن حيانكوفي از امام (ع) نقل كرده است.

  9- كلمات القصار كه بعدها به آن نثرالدرد نام داده اند كه تماما در تحف العقول آمده است.

  10-چندين فقره از وصاياي حضرتخطاب به فرزندش امام موسي كاظم (ع) سفيان شوري،* عبدالله بن جندب، ابي جعفر نعماناحول، عنوان بصري،* که در حليه الاولياء و تحف العقول ثبت گرديده است.

  همچنين ادعيه امام صادق (عليه السلام) (الصحيفة الصادقية و الصادصية الجامعة): مجموعه ادعيه معتبره اي است که از دو امام بزرگوار پنجم و ششم (عليهماالسلام)در کتب روايي شيعه وارد شده و دانشگاه امام صادق (ع) آن را به مناسبت بيستمين سالگرد تأسيس دانشگاه همزمان با ميلاد مسعود نبي مکرم اسلام (ص) و امام جعفر صادق (ع) منتشر کرده است

  [/JUSTIFY]

  پر از عطشم، مرا تو دريايي کن
  سرشار از احساس و تماشايي کن
  هر چند که ما بديم و پيمان شکنيم
  اي خوب بيا دوباره آقايي کن

 4. #20
  مدیر ارشد انجمن طهورا آواتار ها
  تاریخ عضویت
  ۸۸-۰۵-۱۳
  نوشته ها
  2,406
  سپاس ها
  0
  سپاس شده 1 در 1 پست

  Re: ۞۩*۩۞ويژه نامه شهادت رئيس مكتب شيعه امام جعفر صادق (ع)۞۩*۩۞

  [برای مشاهده لینک ها شما باید عضو سایت باشید برای عضویت در سایت بر روی اینجا کلیک بکنید]
  كلام نوراني امام
  [برای مشاهده لینک ها شما باید عضو سایت باشید برای عضویت در سایت بر روی اینجا کلیک بکنید]

  امام صادق عليه السلام :

  «لست احب ان ارى الشاب منكم الا غادیا فى حالین: اما عالما اومتعلما.»

  دوست ندارم یكى از شما جوانان را ببینم؛ مگر دریكى از دو حال:
  یا دانا یا در حال یادگیرى و دانش اندوزى.

  بحارالانوار، ج 1، ص‏17
  [برای مشاهده لینک ها شما باید عضو سایت باشید برای عضویت در سایت بر روی اینجا کلیک بکنید]
  امام صادق عليه السلام :

  «اول ما یحاسب به العبد الصلاه فاءن قبلت قبل سائر عمله ‏و ان ردت رد سائر عمله.‏»
  اولین عملى كه در قیامت مورد محاسبه قرار مى‏گیرد نماز است. اگر نماز قبول شود سایر اعمال‏ قبول مى‏شود و اگر نماز رد شود سایر اعمال نیز رد خواهد شد.
  وسایل الشیعه، ج‏3، ص 22
  [برای مشاهده لینک ها شما باید عضو سایت باشید برای عضویت در سایت بر روی اینجا کلیک بکنید]
  امام صادق عليه السلام :

  اثقل مايوضع في الميزان يوم القيامة الصلاة على محمد و اهل بيته.
  سنگين ترين چيزي که روز قيامت در ترازوي اعمال قرار داده مي شود صلوات بر محمد و اهل بيت اوست
  وسائل الشيعة ج7 ص 197

  [برای مشاهده لینک ها شما باید عضو سایت باشید برای عضویت در سایت بر روی اینجا کلیک بکنید]
  امام صادق عليه السلام :
  لاخیر فى من لا یتفقه من اصحابنا یا بشیر ان الرجل منكم اذا لم‏ یستغن بفقهه احتاج الیهم فاذا احتاج الیهم ادخلوه فى باب ‏ضلالتهم و هو یعلم.
  خیرى نیست در آن گروه از اصحاب ما كه ‏تفقه در دین نمى‏كنند.اى بشیر! اگر یكى از شما به مسایل دینى‏اش ‏آشنا نباشد به دیگران محتاج مى‏شود و زمانى كه به آن‏ها نیازمند شد آن‏ها ناخواسته او را در وادى گمراهى خود وارد مى‏سازند
  كافى، ج 1، ص‏33
  [برای مشاهده لینک ها شما باید عضو سایت باشید برای عضویت در سایت بر روی اینجا کلیک بکنید]
  امام صادق عليه السلام :
  العامل على غیر بصیره كالسائر على غیرالطریق و لا یزیده سرعه السیر من الطریق الا بعدا.»
  كسى كه بدون آگاهى ‏و بینش به دین عمل مى‏كند همانند كسى است كه از بیراهه مى‏رود وتند روى او جز دورى از راه نمى‏افزاید.
  كافى، ج 1، ص‏43؛ تحف العقول، ص‏269  [برای مشاهده لینک ها شما باید عضو سایت باشید برای عضویت در سایت بر روی اینجا کلیک بکنید]


  امام صادق عليه السلام :
  انظر لكل من لا یفیدك منفعه فى دینك فلا تعتدن به ولا ترغبن فى صحبته فان كل ماسوى الله تبارك و تعالى مضمحل وخیم‏عاقبته.‏»
  هركسى كه مفید به حال دین تو نیست ‏به او اعتنا مكن وعلاقه‏اى به رقابت ‏با او نشان مده. هر آن‏ چه غیرالهى است نابود شدنى است و عاقبت ناخوشایندى خواهد داشت.
  میزان الحكمه، ج 5، ص‏306


  [برای مشاهده لینک ها شما باید عضو سایت باشید برای عضویت در سایت بر روی اینجا کلیک بکنید]

  پر از عطشم، مرا تو دريايي کن
  سرشار از احساس و تماشايي کن
  هر چند که ما بديم و پيمان شکنيم
  اي خوب بيا دوباره آقايي کن

 5. #21
  مدیر ارشد انجمن طهورا آواتار ها
  تاریخ عضویت
  ۸۸-۰۵-۱۳
  نوشته ها
  2,406
  سپاس ها
  0
  سپاس شده 1 در 1 پست

  Re: ۞۩*۩۞ويژه نامه شهادت رئيس مكتب شيعه امام جعفر صادق (ع)۞۩*۩۞  [JUSTIFY]نقشه ۲۵ گنج بزرگ دنیا از زبان امام صادق علیه السلام [/JUSTIFY][JUSTIFY]
  امام صادق عليه*السلام فرمودند:

  1- طلبتُ الجنة، فوجدتها في السخأ: بهشت را جستجو نمودم، پس آن را در بخشندگي و جوانمردي يافتم.

  2- و طلبتُ العافية، فوجدتها في العزلة: و تندرستي و رستگاري را جستجو نمودم، پس آن را در گوشه‏ گيري (مثبت و سازنده) يافتم.

  3- و طلبت ثقل الميزان، فوجدته في شهادة «ان لا اله الا الله و محمد رسول الله»: و سنگيني ترازوي اعمال را جستجو نمودم، پس آن را در گواهي به يگانگي خدا تعالي و رسالت حضرت محمد (صلي*الله*عليه*و*آله) يافتم.

  4- و طلبت السرعة في الدخول الي الجنة، فوجدتها في العمل لله تعالي: سرعت در ورود به بهشت را جستجو نمودم، پس آن را در كار خالصانه براي خداي تعالي يافتم.

  5- و طلبتُ حب الموت، فوجوته في تقديم المال لوجه الله: و دوست داشتن مرگ را جستجو نمودم، پس آن را در پيش فرستادن ثروت (انفاق) براي خشنودي خداي تعالي يافتم.
  برگ عيشي به گور خويش فرست
  كس نيارد ز پس، تو پيش فرست

  6- و طلبت حلاوة العبادة، فوجدتها في ترك المعصية: و شيريني عبادت را جستجو نمودم، پس آن را در ترك گناه يافتم.

  7- و طلبت رقة القلب، فوجدتها في الجوع و العطش: و رقت (نرمي) قلب را جستجو نمودم، پس آن را در گرسنگي و تشنگي (روزه) يافتم.

  8- و طلبت نور القلب، فوجدته في التفكر و البكأ: و روشني قلب را جستجو نمودم، پس آن را در انديشيدن و گريستن يافتم.

  9- و طلبت الجواز علي الصراط، فوجدته في الصدقة: و (آساني) عبور بر صراط را جستجو نمودم، پس آن را در صدقه يافتم.

  10- و طلبت نور الوجه، فوجدته في صلاة الليل: و روشني رخسار را جستجو نمودم، پس آن را در نماز شب يافتم.

  11- و طلبت فضل الجهاد، فوجدته في الكسب للعيال: و فضيلت جهاد را جستجو نمودم، پس آن را در به دست آوردن هزينه زندگي زن و فرزند يافتم.

  12- و طلبت حب الله عزوجل، فوجدته في بغض اهل المعاصي: و دوستي خداي تعالي را جستجو كردم، پس آن را در دشمني با گنهكاران يافتم.

  13- و طلبت الرئاسة، فوجدتها في النصيحة لعبادالله: و سروري و بزرگي را جستجو نمودم، پس آن را در خيرخواهي براي بندگان خدا يافتم.

  14- و طلبت فراغ القلب، فوجدته في قلة المال: و آسايش قلب را جستجو نمودم، پس آن را در كمي ثروت يافتم.

  15- و طلبت عزائم الامور، فوجدتها في الصبر:و كارهاي پر ارزش را جستجو نمودم، پس آن را در شكيبايي يافتم.

  16- و طلبت الشرف، فوجدته في العلم: و بلندي قدر و حسب را جستجو نمودم، پس آن را در دانش يافتم.

  17- و طلبت العبادة فوجدتها في الورع: و عبادت را جستجو نمودم، پس آن را در پرهيزكار يافتم .

  18- و طلبت الراحة، فوجوتها في الزهد: و آسايش را جستجو نمودم، پس آن را در پارسايي يافتم.

  19- و طلبت الرفعة، فوجدتها في التواضع: برتري و بزرگواري را جستجو نمودم، پس آن را در فروتني يافتم.

  20- و طلبت العز، فوجدته في الصدق: و عزت (ارجمندي) را جستجو نمودم، پس آن را در راستي و درستي يافتم.

  21- و طلبت الذلة، فوجدتها في الصوم: و نرمي و فروتني را جستجو نمودم، پس آن را در روزه يافتم.

  22- و طلبت الغني، فوجدته في القناعة: و توانگري را جستجو نمودم، پس آن را در قناعت يافتم.
  قناعت توانگر كند مرد را
  خبر كن حريص جهانگرد را

  23- و طلبت الانس، فوجدته في قرائة القرآن: و آرامش و همدمي را جستجو نمودم، پس آن را در خواندن قرآن يافتم.

  24- و طلبت صحبة الناس، فوجدتها في حسن الخلق: و همراهي و گفتگوي با مردم را جستجو نمودم، پس آن را در خوشخويي يافتم.

  25- و طلبت رضي الله، فوجدته في برالوالدين: و خوشنودي خدا تعالي را جستجو نمودم، پس آن را در نيكي به پدر و مادر يافتم.

  منبع : مستدرك الوسائل، ج 12، ص 173 - 174، ح 13810.

  [/JUSTIFY]
  پر از عطشم، مرا تو دريايي کن
  سرشار از احساس و تماشايي کن
  هر چند که ما بديم و پيمان شکنيم
  اي خوب بيا دوباره آقايي کن

 6. #22
  مدیر ارشد انجمن طهورا آواتار ها
  تاریخ عضویت
  ۸۸-۰۵-۱۳
  نوشته ها
  2,406
  سپاس ها
  0
  سپاس شده 1 در 1 پست

  Re: ۞۩*۩۞ويژه نامه شهادت رئيس مكتب شيعه امام جعفر صادق (ع)۞۩*۩۞
  شـهــر مـديـنـه گـشـته سـيـه پوش


  شــمـع ولايــت گـرديــده خـامـوش


  کـشـتـه شـد صـادق آل مـحـمّـد(ص)

  شـشـمـيـن اخـتـر سـپـهــر سـرمـد


  شـد رهـبـر ديـن مـسـمـوم انـگور


  از جــور و ظـــلم بـيـــداد مـنـصـور


  يـثـرب از ماتـمش غـرق عـزا شد


  مـحـــشر از قتـل جانـسوزش بپــا شد


  موسي بن جعفر(ع) افســرده حالست


  از داغ بـابـا شـکـــسـتـه بــال اسـت


  در بـقـيع شد تن پاکــش چو مدفون


  شـيـعـيـان جـهـان گـرديد دل خـون


  جـان هــا فــداي امــام صـادق(ع)


  سـلـطـان مــذهـب قــرآن نــاطـــق


  قـلـب عـالـم زقــتــل او شکـــسـته


  گـــرد غــم بر دل شــيـــعــه نشسته
  پر از عطشم، مرا تو دريايي کن
  سرشار از احساس و تماشايي کن
  هر چند که ما بديم و پيمان شکنيم
  اي خوب بيا دوباره آقايي کن

 7. #23
  مدیر ارشد انجمن طهورا آواتار ها
  تاریخ عضویت
  ۸۸-۰۵-۱۳
  نوشته ها
  2,406
  سپاس ها
  0
  سپاس شده 1 در 1 پست

  Re: ۞۩*۩۞ويژه نامه شهادت رئيس مكتب شيعه امام جعفر صادق (ع)۞۩*۩۞


  درجه خوف و خشیت امام صادق علیه السلام


  [JUSTIFY]در کتاب خصال شیخ صدوق است که مالک بن انس می گوید: [/JUSTIFY][JUSTIFY]

  [/JUSTIFY]
  [JUSTIFY]نزد صادق ، جعفر بن محمد علیه السلام می رفتم و ایشان برایم ارزش زیادی قایل بود و می فرمود: [/JUSTIFY][JUSTIFY]

  [/JUSTIFY]
  [JUSTIFY]«ای مالک ! من تو را دوست دارم»[/JUSTIFY][JUSTIFY]

  [/JUSTIFY]
  [JUSTIFY]من نیز از این موضوع خوشحال بودم و خدای را شکر می کردم .[/JUSTIFY][JUSTIFY]

  [/JUSTIFY]
  [JUSTIFY]آن بزرگوار همواره از سه حالت خارج نبود: [/JUSTIFY][JUSTIFY]

  [/JUSTIFY]
  [JUSTIFY]یا روزه بود، یا در حال قیام (به عبادت ) و یا در حال ذکر خداوند.[/JUSTIFY][JUSTIFY]

  [/JUSTIFY]
  [JUSTIFY]او از عظیم ترین عابدان و بزرگترین زاهدان بود، کسانی که در مقابل خداوند عزوجل در حالتی از خشیّت به سر می برند. حدیثش بسیار و همنشینی با او خوب و فوایدش فراوان بود. [/JUSTIFY][JUSTIFY]

  [/JUSTIFY]
  [JUSTIFY]وقتی از پیامبر صلی الله علیه و آله حدیثی نقل می کرد و می فرمود: قال رسول الله ، چهره اش به زردی می گرایید و دگرگون می گشت؛ به طوری که دوست و آشنا نمی توانست او را بشناسد. [/JUSTIFY][JUSTIFY]

  [/JUSTIFY]
  [JUSTIFY]سالی ، همراه ایشان به حج مشرف شدم. چون زمان احرام فرا رسید، هر چه می خواست لبیک بگوید، صدایی از گلویش خارج نمی شد و چیزی نمانده بود که خود را از مرکبش به زمین افکند![/JUSTIFY][JUSTIFY]

  [/JUSTIFY]
  [JUSTIFY]به ایشان عرض کردم : ای پسر رسول خدا! بگو! چاره ای نیست؛ باید بگویی! [/JUSTIFY][JUSTIFY]

  [/JUSTIFY]
  [JUSTIFY]ایشان فرمود: [/JUSTIFY][JUSTIFY]

  [/JUSTIFY]
  [JUSTIFY]«چگونه جسارت کنم و بگویم : لبیک اللهم لبیک ؟! در حالی که می ترسم خداوند عزوجل جوابم دهد: لا لبیک و لا سعدیک!»[/JUSTIFY]
  به نقل از کتاب داستانهای حکیمانه در آثار استاد حسن زاده آملی.

  پر از عطشم، مرا تو دريايي کن
  سرشار از احساس و تماشايي کن
  هر چند که ما بديم و پيمان شکنيم
  اي خوب بيا دوباره آقايي کن

 8. #24
  مدیر ارشد انجمن طهورا آواتار ها
  تاریخ عضویت
  ۸۸-۰۵-۱۳
  نوشته ها
  2,406
  سپاس ها
  0
  سپاس شده 1 در 1 پست

  Re: ۞۩*۩۞ويژه نامه شهادت رئيس مكتب شيعه امام جعفر صادق (ع)۞۩*۩۞  زین ماتمی كه چشم ملایك ز خون، ترست

  گویا عزای صادق آل پیمبرست


  یا رب چه روی داده، كزین سوگ جانگداز

  خلقی پریش خاطر و، دلها پر آذرست


  مُلك و مَلك به ناله و افغان و اشك و آه

  چون داغدار، حضرت موسی بن جعفرست


  خون می رود ز فرط غم از چشم شیعیان

  زیرا كه قلب عالم امكان مكدرست


  منصور، شاد گشت ز قتل خدیو دین

  اما به خُلد، غمزده زهرای اطهرست


  او گرچه كشت خسرو دین را ولی به دهر

  نامش به ننگ تا به ابد ثبت دفترست


  تن در نداد بر ستم و، این كلام نغز

  بر پیروان حق و عدالت مقررست:


  آزاد مرد، تن به زبونی نمی دهد

  مرگ از حیات در نظر مرد خوشترست


  تنها نه اشكبار چشم صفا زین عزا بود

  دلهای شیعیان همه از غم مكدرست

  على سهرابى تویسرکانى «صفا»

  پر از عطشم، مرا تو دريايي کن
  سرشار از احساس و تماشايي کن
  هر چند که ما بديم و پيمان شکنيم
  اي خوب بيا دوباره آقايي کن

 9. #25
  مدیر ارشد انجمن طهورا آواتار ها
  تاریخ عضویت
  ۸۸-۰۵-۱۳
  نوشته ها
  2,406
  سپاس ها
  0
  سپاس شده 1 در 1 پست

  Re: ۞۩*۩۞ويژه نامه شهادت رئيس مكتب شيعه امام جعفر صادق (ع)۞۩*۩۞

  نظريه امام صادق عليه السلام در باره نور

  [JUSTIFY]يكي از بدايع علمي حضرت امام جعفر صادق عليه السلام
  نظريه او راجع به نور مي باشد . او گفته است كه نور از طرف اشياء بسوي چشم ما مي آيد و از آن نور كه از طرف هر شيء بسوي چشم ما مي آيد فقط قسمتي به چشم ما مي تابد و بهمين جهت ما اشياء دور را بخوبي نمي بينيم و اگر تمام نوري كه از يك شيء دور بسوي چشم مي آيد بديده برسد ما شيء دور را نزديك خواهيم ديد و اگر بتوان چيزي ساخت كه بدان وسيله تمام نوري را كه از يک شيء دور مي آيد به چشم تابانيد ، در صحرا شتري را كه در فاصله سه هزار ذرع مي چرد در فاصله شصت ذرعي خواهيم ديد يعني پنجاه بار آن را نزديكتر مشاهده خواهيم كرد
  .


  اين تئوري بوسيله شاگردان حضرت امام جعفر صادق عليه السلام باطارف رفت و بعد از اينكه در جنگهاي صليبي تماس بين شرق و اروپا زياد شد به اروپا منتقل گرديد و در دانشگاههاي اروپا تدريس شد و يكي از مدرسين شناخته شده اين تئوري ( راجر - بيكون ) انگليسي استاد دانشگاه ( اوكسفورد ) در انگلستان بود
  .

  تئوري او راجع به نور همان است كه حضرت امام جعفر صادق عليه السلام
  گفت و مثل حضرت امام جعفر صادق عليه السلام اظهار کرد اگر چيزي بسازيم كه تمام نور اشياي دوردست را به چشم ما برساند ما آنها را پنچاه برابر نزديكتر خواهيم ديد
  .  همين نظريه بود كه سبب گرديد در سال 1608 ميلادي ( ليپرشي ) فلاماندي
  اولين دوربين را اختراع كرد . و همان دوربين است كه نمونه اي شد براي اينكه ( گاليله ) معروف ، بتواند دوربين فلكي خود را بسازد و او دوربين فلكي خود را در اولين ماه سال 1601 ميلادي بكار انداخت و در شب هفتم ژانويه با آن ستارگان آسمان را از نظر گذرانيد
  .


  بطوري كه مي بينيم بين تاريخ ساختن دوربين از طرف مخترع فلاماندي و گاليله بيش از دو سال فاصله وجود ندارد و چون گاليله دوربين خود را در اولين ماه سال 1610 مورد استفاده قرار داد مي توان گفت كه از دو سال هم كمتر مي باشد . و لذا بعيد نيست كه فكر ساختن دوربين فلكي در يك موقع بخاطر هر دو رسيده باشد
  .
  [/JUSTIFY]
  [JUSTIFY]ولي نمي توان انكار كرد كه گاليله از دوربين مخترع فلاماندي پند گرفت و نقصي كه در آن دوربين بود در حدود امكان تكنيكي آن زمان رفع كرد و در شب هفتم ژانويه سال 1610 ميلادي باآن دوربين بنظاره آسمان مشغول شد .

  گاليله پرورش يافته دانشگاه مشهور ( پادو ) واقع در كشور ( پاتاويوم ) بود كه بعد ، موسوم به ( و ني تي ) شد و امروز كرسي آن را ( ونيز ) مي خوانند و در شرق كشور پاتاويوم يا و ني تي موسوم به ( بندقيه ) بود
  .  گاليله پرورش يافته دانشگاه مشهور ( پادو ) واقع در كشور ( پاتاويوم ) بود استاد رياضي شد و شب اول ، دوربين خود را متوجه ماه كرد و با حيرتي زياد ، مشاهده نمود كه ماه مثل زمين داراي سلسله جبال است و ديد كه كوههاي
  ماه بر دشت هاي قمر ، سايه مي اندازد و متوجه شد كه دنيا منحصر به زمين نيست بكله قمر هم دنيائي است
  .  [/JUSTIFY][JUSTIFY]اگر تئوري نور از طرف حضرت امام جعفر صادق عليه السلام ابراز نمي شد آيا ( ليپرشي ) فلاماندي و گاليله مي توانستند دوربين فلكي بسازند و گاليله اجرام دنياي خورشيدي را مورد ترصيد قرار بدهد ؟ و با مشاهدات خود نظريه ( كوپرنيك ) و ( كپلر ) را مشعر بر اين كه اجرام دنياي خورشيدي از جمله زمين بدور خورشيد مي گردند تأييد نمايد ؟

  [/JUSTIFY]

  پر از عطشم، مرا تو دريايي کن
  سرشار از احساس و تماشايي کن
  هر چند که ما بديم و پيمان شکنيم
  اي خوب بيا دوباره آقايي کن

 10. #26
  مدیر ارشد انجمن طهورا آواتار ها
  تاریخ عضویت
  ۸۸-۰۵-۱۳
  نوشته ها
  2,406
  سپاس ها
  0
  سپاس شده 1 در 1 پست

  Re: ۞۩*۩۞ويژه نامه شهادت رئيس مكتب شيعه امام جعفر صادق (ع)۞۩*۩۞

  [JUSTIFY]

  اختراع دوربين فلكي از طرف گاليله طوري مردم را بوجد آورد كه سناتورهاي ونيز و حتي ( دوج ) يعني رئيس جمهور ونيز ، شائق شدند كه با آن اجرام دنياي خورشيدي را ببينند و گاليله دوربين خود را از پادو ، شهري كه دانشگاه معروف در آن بود ( و هست ) به ونيز آورد و آن را بر بالاي برج يكي از كليساها جا داد و سناتورهاي سالخورده در حالي كه زير بغلشان را گرفته بودند بر برج كليسا صعود مي كردند تا اين كه بتوانند در شب با آن دوربين ماه و ستارگان را ببينند
  .


  وقتي از گاليله مي پرسيدند كه چه ميشود كه دوربين او اجرام آسماني را نزديك مي كند و مي توان با آن كوههاي قمر را ديد ، تئوري نور را كه حضرت امام جعفر صادق عليه السلام گفته بود تكرار مي كرد و مي گفت اين دوربين تمام نوري را كه از اجرام سماوي بسوي چشم مي تابد جمع آوري مي نمايد و در نتيجه آنچه در فاصله سه هزار قدمي است طوري نزديك به چشم مي رسد كه پنداري در فاصله شصت قدمي مي باشد .


  ميدانيم كه بعد از اختراع گاليله چون مراحل عطارد و زهره و قمرهاي مشتري به چشم ديده شد ، چه تاثيري براي تأييد نظريه كوپر نيك و كپلر كرد
  .


  نكته ديگري كه در تئوري حضرت امام جعفر صادق عليه السلام راجع به نور جلب توجه مي نمايد اين است كه وي گفت نور از طرف اشياء بسوي چشم انسان مي آيد در صورتي كه قبل از او مي گفتند كه روشنائي از طرف چشم بسوي اشياء مي رود
  .
  [/JUSTIFY]
  [JUSTIFY]حضرت امام جعفر صادق عليه السلام در اسلام اولين كسي است كه اين نظريه را رد كرد و گفت : نور از چشم بسوي اشياء نمي رود اين است كه ما در تاريكي چيزي را نمي بينيم در صورتي كه اگر نور از طرف چشم ما بسوي اشياء مي رفت در تاريكي همه چيز را ميديديم .

  حضرت امام جعفر صادق عليه السلام گفت : براي اينكه بتوان چيزي را ديد بايد آن شيء روشن باشد و اگر خود روشن نيست بايد يك شيء نوراني بر آن بتابد و آن را روشن كند تا اينكه بتوان آنرا ديد .
  [/JUSTIFY]


  پر از عطشم، مرا تو دريايي کن
  سرشار از احساس و تماشايي کن
  هر چند که ما بديم و پيمان شکنيم
  اي خوب بيا دوباره آقايي کن

 11. #27
  مدیر ارشد انجمن طهورا آواتار ها
  تاریخ عضویت
  ۸۸-۰۵-۱۳
  نوشته ها
  2,406
  سپاس ها
  0
  سپاس شده 1 در 1 پست

  Re: ۞۩*۩۞ويژه نامه شهادت رئيس مكتب شيعه امام جعفر صادق (ع)۞۩*۩۞


  لحظه مرگ


  [JUSTIFY]امام صادق علیه السلام در آخرین لحظات حیات که مرگ را نزدیک دیدند، دستور دادند که تمام خانواده و خویشان نزدیکش بر سر بالینش جمع گردند و پس از آن که همه آنان در کنار امام حاضر شدند، چشم بگشود و به صورت یکایک آنها نظر افکند و فرمود:

  «انّ شِفاعتنا لاتنال مستخفاٌ بالصلوة.»
  [/JUSTIFY][JUSTIFY]
  [/JUSTIFY]


  [JUSTIFY]این وصیت امام، دلیل آن است که در آئین اسلام، نماز جایگاهی مهم دارد، طوری که امام در آخرین لحظه*های زندگی از میان هزاران مسئله فقط نماز را سفارش می*کند و این نیست جز برای این که امام صادق علیه السلام هادی امت و پاسدار دین است و نماز از این دیدگاه از اهمیت فراوانی برخوردار می*باشد.

  [/JUSTIFY][JUSTIFY]
  [/JUSTIFY]


  [JUSTIFY]به نظر من راز این که امام خویشاوندان نزدیکش را به نماز سفارش می*کنند، آن است که مردم از آنان انتظار ارشاد و راهنمائی دارند، پس تبلیغ و توصیه این فریضه از زبان آنان مؤثرتر است. نکته دوم آن که نزدیکان امام و منسویان عترت نپندارند که به علت قرابت و داشتن نسبت با پیامبر از شفاعت او و اوصیای گرامی*اش بهره*مند خواهند بود، اگرچه در عمل به برخی از احکام سهل انگار باشند. [/JUSTIFY][JUSTIFY]
  [/JUSTIFY]


  [JUSTIFY]

  امام صادق علیه السلام بدین وسیله خواستند بیان کنند که خویشاوندی با پیامبر صلی الله علیه و آله اگر توأم با انجام فرائض و تکالیف دینی نباشد، سودی به آنان نخواهد داشت، بلکه این نسبت مسؤولیت ایشان را سنگین*تر خواهد ساخت.ام*حمیده مادر امام موسی کاظم و همسر امام صادق علیهم االسلام از این حال امام در شگفت بوده که چگونه امام به هنگام وفات نیز از این فریضه بزرگ غفلت نداشته است و هرگاه این حال امام را به یاد می*آورده می*گریسته است.

  از کارهای عجیب امام در ساعت رحلتش آن که دستور دادند برای تمام خویشاوندان نزدیکش صله و تحفه*ای فرستاده شود و حتی برای حسن افطس مبلغ هفتاد دینار فرستاد.
  [/JUSTIFY][JUSTIFY]
  [/JUSTIFY]


  [JUSTIFY]سالمه کنیز و خدمتکار آن حضرت پرسید:
  «چگونه به مردی که با دشنه و خنجر به شما حمله آورده و قصد قتل شما را داشته است، چنین مبلغی را عطا می*فرمائید؟»
  [/JUSTIFY][JUSTIFY]
  [/JUSTIFY]


  [JUSTIFY]امام در پاسخ فرمود: «می*خواهی مشمول این آیه قرآن نباشم که فرمود:

  «وَالَّذینَ یَصِلُونَ ما اَمُرَاللهُ بِهِ یُوصَلَ وَ یَخَشونَ رَبَّهُم وَ یَخافُونَ سُوءِ الحِسابِ»؛

  و آنان که فرمان خدا را در مورد صله رحم و دلجوئی از خویشاوندان اجرا می*کنند و از خدایشان می*ترسند و از محاسبه بدفرجام بیمناکند.
  [/JUSTIFY][JUSTIFY]
  [/JUSTIFY]


  [JUSTIFY]ای سالمه! خداوند بهشت را بیافرید و بوی آن را بسیار خوش و مطبوع گردانید که از فاصله*ای به مسافت دو هزار ساله به مشام می*رسد، لیکن عاق و کسی که قطع رحم کرده بوی آن را احساس نمی*کند و درنمی*یابد.
  [/JUSTIFY][JUSTIFY]
  [/JUSTIFY]


  [JUSTIFY]این وصیت امام نیز بیانگر اهمیت صله رحم است و رفتار خود امام هم اینگونه بوده که با ارحامش پیوند داشته و حتی با آنان که با او بریده و به قصد کشتنش به طرف او حمله کرده بودند به طریق نیکو رفتار کرد و مبلغی صله فرستاد، و به راستی که این، خلق و خوی انبیاء و اولیاء است. (2)


  پی*نوشت*ها:[/JUSTIFY]


  1- به نقل از کتاب صفحاتی از زندگانی امام صادق علیه السلام.


  2- به نقل از کتاب احیاگر تشیع.  پر از عطشم، مرا تو دريايي کن
  سرشار از احساس و تماشايي کن
  هر چند که ما بديم و پيمان شکنيم
  اي خوب بيا دوباره آقايي کن

 12. #28
  مدیر ارشد انجمن طهورا آواتار ها
  تاریخ عضویت
  ۸۸-۰۵-۱۳
  نوشته ها
  2,406
  سپاس ها
  0
  سپاس شده 1 در 1 پست

  Re: ۞۩*۩۞ويژه نامه شهادت رئيس مكتب شيعه امام جعفر صادق (ع)۞۩*۩۞

  وصاياي امام


  [JUSTIFY]امام در لحظه مرگ وصایایی چندی می*نماید که برخی در امر امامت، برخی در زمینه مسائل خانوادگی و بخشی در مورد عامه است. [/JUSTIFY][JUSTIFY]

  [/JUSTIFY]
  [JUSTIFY]- به فرزندان خود فرمود:

  فَلا تَمُوتُنَّ اِلاُّ وَ اَنتُم مُسلِموُن؛

  بکوشید که جز مسلمان نمی*رید .[/JUSTIFY][JUSTIFY]

  [/JUSTIFY]
  [JUSTIFY]- به کسان و خویشان فرمود:

  اِنَّ شَفاعَتَنَا لاتَنالُ مَستَخِفّاَ بِالصَّلاةِ؛

  شفاعت ما به کسی که نماز را کوچک بشمارد نمی*رسد . [/JUSTIFY][JUSTIFY]

  [/JUSTIFY]
  [JUSTIFY]- به خانواده خود وصیت فرمود که پس از مرگش تا چند سال در موسم حج در منا برای ایشان مراسم عزاداری بر پا کنند. [/JUSTIFY][JUSTIFY]

  [/JUSTIFY]
  [JUSTIFY]- دستور دادند برای خویشان و کسان هدیه*ای بفرستند، حتی هفتاد دینار برای حسن افطس از خویشان ایشان. حسن افطس همان کسی است که با خنجر به امام حمله کرده بود و می*فرمود می*خواهد آیه قرآن را در مورد صله رحم اجرا کند.[/JUSTIFY][JUSTIFY]


  [/JUSTIFY]
  [JUSTIFY]- درباره امام پس از خود، امام کاظم علیه السلام را برای چندمین بار منصوب کرد که ایشان در آن هنگام بر اساس سندی بیست سال داشتند. [/JUSTIFY][JUSTIFY]

  [/JUSTIFY]
  [JUSTIFY]- بخشی از سفارش*های ایشان درباره غسل و کفن و قبر خود بود که احکام اسلامی در این زمینه وجود دارد. [/JUSTIFY][JUSTIFY]

  [/JUSTIFY]
  [JUSTIFY]- و بالاخره بخشی از وصیت راجع به مردم بود که روؤس آن دعوت به وقار و آرامش، حفظ زبان، پرهیز از دروغ و تهمت و دشمنی، دوری از تجاوزکار، پرهیز از حسادت و ترک معاصی و ... بود. (1)


  [/JUSTIFY]

  پر از عطشم، مرا تو دريايي کن
  سرشار از احساس و تماشايي کن
  هر چند که ما بديم و پيمان شکنيم
  اي خوب بيا دوباره آقايي کن

 13. #29
  مدیر ارشد انجمن طهورا آواتار ها
  تاریخ عضویت
  ۸۸-۰۵-۱۳
  نوشته ها
  2,406
  سپاس ها
  0
  سپاس شده 1 در 1 پست

  Re: ۞۩*۩۞ويژه نامه شهادت رئيس مكتب شيعه امام جعفر صادق (ع)۞۩*۩۞  اى مهر تو بهترين علايق
  جان ها به زيارت تو شايق

  ما را نبود به جز خيالت
  يارى خوش و همدمى موافق

  بيمارى روح را دوا نيست
  جز مهر تو اى طبيب حاذق

  اى نور جمال كبريائى
  اى نور تو زينت مشارق

  روزى كه دميد نور خلقت
  رخسار تو بود صبح صادق

  از جلوه تو، تبارك اللّه
  فرمود به خلقت تو خالق

  حسن تو خود از جمال زهرا ستا
  ى زاده بهترين خلايق

  بر تخت كمال و تاج عصمت
  آخر كه بود به جز تو لايق

  تفسير كلام ايزدى بود
  گفتار تو اى امام صادق

  باشد سخن تو جاودانى
  بوده است چو با عمل مطابق

  افسوس شدى شهيد، آخر
  از حيله ناكس منافق

  از داغ تو شد جهان عزادار
  زيرا به تو عالمى است عاشق

  ***


  شاعر:حسان  پر از عطشم، مرا تو دريايي کن
  سرشار از احساس و تماشايي کن
  هر چند که ما بديم و پيمان شکنيم
  اي خوب بيا دوباره آقايي کن

صفحه 2 از 2 نخستنخست 12

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)

موضوعات مشابه

 1. دانشگاه مكتب شيعه؛ راهي به سوي دولت واحد جهاني
  توسط nezamehadafmand در انجمن علوم فقه و اجتهاد و مجتهد
  پاسخ ها: 0
  آخرين نوشته: ۱۱-۲۰-۸۹, ۱۸:۴۷
 2. دانشگاه مكتب شيعه؛ دانشگاه صلح جهاني
  توسط nezamehadafmand در انجمن علوم فقه و اجتهاد و مجتهد
  پاسخ ها: 0
  آخرين نوشته: ۱۱-۲۰-۸۹, ۱۸:۳۷
 3. تدريس كتاب «اصول فرهنگ اسلامی» در روسيه
  توسط Vesal در انجمن بايگاني خبرگزاري مذهبي گنجينه الهي
  پاسخ ها: 0
  آخرين نوشته: ۰۳-۲۷-۸۹, ۲۰:۵۰
 4. رئيس المحدثين؛ معلم شيعه، شيخ صدوق (ره)
  توسط اعتقادات در انجمن شخصیتهای مذهبی
  پاسخ ها: 0
  آخرين نوشته: ۰۲-۱۷-۸۷, ۱۷:۲۷

مجوز های ارسال و ویرایش

 • شما نمیتوانید موضوع جدیدی ارسال کنید
 • شما امکان ارسال پاسخ را ندارید
 • شما نمیتوانید فایل پیوست کنید.
 • شما نمیتوانید پست های خود را ویرایش کنید
 •