حکم ارتباط دختر و پسر قبل از ازدواج


[برای مشاهده لینک ها شما باید عضو سایت باشید برای عضویت در سایت بر روی اینجا کلیک بکنید]

س-ارتباط دختر و پسر قبل از ازدواج براى آشنايى با همديگر چگونه است؟

جواب :
آشنايى دختر و پسر اگر براساس ضوابط شرعى باشد اشكالى ندارد البته اسلامدوستى مخفيانه دختر و پسر را ولو به بهانه ازدواج نهى مى‏كند چه اين كهآسيب‏هاى جبران ناپذيرى را بدنبال دارد بنابراين اگر دختر و پسرى همديگررا مى‏پسندند بهتر آنست كه بصورت غير مستقيم در مورد خانواده همديگر تحقيقكنند و بعد از آن با اطلاع خانواده با همديگر صحبت كنند و در صورت تفاهمازدواج كنند.

بسيارى از اين ارتباطات دختر و پسر قبل از ازدواج جنبه احساسى دارد ونيازهاى جنسى در واقع پشت صحنه است منتها براى اينكه جنبه مثبتى به آنارتباط بدهند مى‏گويند براى رسيدن به تفاهم براى ازدواج است.

لذا توصيه مى‏شود ابتدا خانواده همديگر را شناسايى كنيد بعد از اينكهبه اين نتيجه رسيديد كه خانوده‏ها از ابعاد مختلف به هم نزديك هستند ووصلت بين اين دو خانواده مناسب است آنگاه از طريق آنچه عرف است و در جامعهما مرسوم مى‏باشد به خواستگارى رفته و صحبتهاى ابتدايى براى تفاهم بيشترانجام بگيرد .

زيرا بيشتر اوقات آن صحبت‏هاى دختر و پسر موجب مى‏شود قبل از تفاهمعلاقه شديد در طرفين به وجود يايد و آنگاه همه چيز را تحت‏الشعاع قرار دهدو قدرت انتخاب را از آنها بگيرد كه معمولاً نيز چنين مى‏شود و بيشترازدواج‏هاى اين چنينى نيز با شكست مواجه مى‏شود.

منابع: تحريرالوسيله امام خمينی(ره)، اجوبه الاستفتاات مقام معظم رهبری، رساله های علميه مراجع